එක්සත් ජාතීන්ගේ තානාපති ක්ෂෙනූකා සෙනෙවිරත්න මහත්මිය එක්සත් ජාතීන්ගේ ආරක්ෂක මණ්ඩලයේ එක් දින විවාදයකට එක වෙමින් මේ බව  අවධාරණය කළේය. “සාමය ගොඩනැංවීම සහ සාමය පවත්වා ගැනීම: ගැටුම් හා පශ්චාත් ගැටුම් තත්වයන් තුළ සංක්‍රාන්ති යුක්තිය ”යනුවෙන් 2020 පෙබරවාරි 13 දින මෙම විවාදය පැවැත්විණි.

සංක්‍රාන්ති යුක්තියේ යාන්ත්‍රණයන් සෙවීමේදී ඒ හා සම්බන්ධ සරල න්‍යායන් විවිධ ඓතිහාසික , සංස්කෘතික හා ආගමික සංවේදීතාවන් පිළිබඳව අවබෝධයක් ලබා ගත යුතු බව ඇය පැවසුවාය.

සංක්‍රාන්ති යුක්ති ක්‍රියාදාමයක මූලික මූලධර්මය වන්නේ රාජ්‍ය බැඳීම් පිළිබඳ එහි න්‍යායාත්මක මූලධර්ම අනුගමනය කිරීම බවත්, සත්‍යය, යුක්තිය, වන්දි ගෙවීම සහ පුනරාවර්තනය නොවන බවට සහතික වීම යන කරුණු අනුගමනය කළ යුත්තේ රාජ්‍යය බවත් තානාපති සෙනෙවිරත්න මහතා ප්‍රකාශ කළේය. සෑම රටකම පශ්චාත් ගැටුම් වටපිටාව අද්විතීය වන අතර පශ්චාත් ගැටුම් සංක්‍රාන්තිය හා සංහිඳියාව යන මාවතේ ගමන් කරන අය සංක්‍රාන්ති යුක්තියේ ක්‍රියාවලියේ වේගය සහ අපේක්ෂිත ප්‍රමිතිය අතර සමතුලිතතාවයක් පවත්වා ගැනීමට හිතාමතාම උත්සාහයන් ගෙන ඇති බව ඇය තවදුරටත් පැහැදිලි කළාය.

සැබෑ ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදී ශ්‍රී ලංකාවක් තුළ තම ජනතාවට මානව හිමිකම් සහ දේශපාලන හා ආර්ථික නිදහස සහතික කිරීම සඳහා කටයුතු කිරීමට අලුතින් තේරී පත් වූ ජනාධිපති අතිගරු ගොටාභය  රාජපක්ෂ මහතා ප්‍රතිඥා දුන් බව සඳහන් කල ශ්‍රී ලංකා නිත්‍ය නියෝජිත වරිය ශ්‍රී ලංකාවේ සෑම පුරවැසියෙකුටම නිදහසේ හා සුරක්ෂිතව ජීවත් වීමට, ස්වාධීන මත දැරීමට, කැමතිආගමක් අනුගමනය  කරමින්, ඇසුරු කිරීමේ හා රැස්වීමේ නිදහස අනුගමනය කරමින්, කිසිවෙකුට අභියෝග කළ නොහැකි අයිතිවාසිකම් ඇති බව ජනාධිපතිතුමා පිළිගෙන ඇති බව ඇය පැවසුවාය.

ගැටුමේදී ශ්‍රී ලංකා ආරක්ෂක අංශ විසින් ගනු ලැබූ ක්‍රියාමාර්ගය බොහෝ රටවල් විසින් ත්‍රස්තවාදී සංවිධානයක් ලෙස නම් කරන ලද කණ්ඩායමකට එරෙහිව සිදු වූවක් බවත්, සමහරුන් විසින් එය නිර්දය ලෙස විස්තර කර ඇති බවත්, එහිදී  රටේ කිසිදු ප්‍රජාවක් ඉලක්ක කර නොගත් බවත් නිත්‍ය නියෝජිතයා නැවත අවධාරණය කිරීමට උත්සාහ කළේය. ඉතිහාසයේ පළමු වතාවට හිතාමතාම සිවිල් වැසියන් ඉලක්ක කරගත් මෙම ත්‍රස්තවාදී කණ්ඩායම විසින් සිදුකරන ලද මරාගෙන මැරෙන ප්‍රහාරවල ක්‍රියාකාරිත්වය දැන් ගෝලීය වශයෙන් සමාන කණ්ඩායම් විසින් පුළුල් ලෙස අනුකරණය කරනු ලබන බව ඇය විස්තර කළාය.

සාමකාමී, යුක්ති සහගත හා ප්‍රතිසන්ධාන සහිත සමාජයක් ප්‍රවර්ධනය කිරීම තමා තුළම පරමාර්ථයක් පමණක් නොව, කිසිවෙකු පසුපස නොයන සංවර්ධනය සඳහා තිරසාර හා සියල්ල ඇතුළත් ප්‍රවේශයක් සඳහා පූර්ව අවශ්‍යතාවක් බව ඇය නිරීක්ෂණය කළාය.

ස්වෛරී රාජ්‍යයක් ලෙස ශ්‍රී ලංකාව මේ සඳහා අඛණ්ඩව තම ප්‍රමුඛතා තහවුරු කර ගන්නා බව නිත්‍ය නියෝජිතයා පිළිගත් අතර, රටේ අත්දැකීම් මගින් ඇතැම් පාඩම් අන් අයගෙන් උගත හැකි බව උගන්වා ඇති නමුත්, තමන්ගේම මාවත සටහන් කර ගැනීම අත්‍යවශ්‍ය බව ද පැවසීය. එය තිරසාර වීම සඳහා ප්‍රතිසන්ධානය. ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථාවේ විධිවිධාන මගින් මඟ පෙන්වනු ලබන රටේ ජාතික අවශ්‍යතා ආරක්ෂා කිරීම සඳහා දේශීය සන්දර්භය විසින් මෙහෙයවනු ලබන නව්‍ය හා ප්‍රායෝගික විසඳුම් සෙවීමට ශ්‍රී ලංකාව කැපවී සිටින බව ඇය පෙන්වා දුන්නාය.

විවාදයට ශ්‍රී ලංකාවේ මැදිහත්වීම මානව හිමිකම්, යුක්තිය, නීතියේ ආධිපත්‍යය සහ යහපාලනය යන විශ්වීය වටිනාකම් මූර්තිමත් කරන අතරම තම ජනතාවට ආර්ථික ලාභාංශ සහතික කරන රටක් සඳහා වන රජයේ දැක්මට අනුකූල බව තානාපති සෙනෙවිරත්න ආරක්ෂක මණ්ඩලයට දැනුම් දුන්නේය. දේශීය ප්‍රමුඛතා සහ ප්‍රතිපත්තිවලට අනුකූලව අන්‍යෝන්‍ය වශයෙන් එකඟ වූ ප්‍රදේශවල ධාරිතා වර්ධනය හා තාක්ෂණික සහාය තුළින් ජාත්‍යන්තර ප්‍රජාව සමඟ අඛණ්ඩව සහයෝගයෙන් කටයුතු කිරීමට ශ්‍රී ලංකාව අපේක්ෂා කරන බව ඇය නිගමනය කළාය.

මෙම විවාදය පැවැත්වුනේ 2020 පෙබරවාරි මාසය සඳහා ආරක්ෂක මණ්ඩලයේ සභාපති ධුරය දරන බෙල්ජියමේ මුලපිරීම සහ බෙල්ජියම් විදේශ ඇමතිවරයාගේ සභාපතිත්වය දැරීමයි. එක්සත් ජාතීන්ගේ මානව හිමිකම් පිළිබඳ මහ කොමසාරිස් මිෂෙල් බැචලෙට්, සත්‍යය පැහැදිලි කිරීම සඳහා වූ කොමිෂන් සභාවේ සභාපති, ෆ්‍රැන්සිස්කෝ ඩි රූක්ස්, කොලොම්බියාවේ සහජීවනය සහ පුනරාවර්තනය නොකිරීම සහ දකුණු අප්‍රිකාවේ මානව හිමිකම් පදනමේ විධායක අධ්‍යක්ෂ, යස්මින් සූකා මහත්මිය. ඩෙස්මන්ඩ් ටුටු සාම මධ්‍යස්ථානය සහ දකුණු සුඩානයේ මානව හිමිකම් කොමිෂන් සභාවේ සභාපති විවාදය ආරම්භයේ දී කෙටි විස්තර සපයන ලදී.