අයහපත් කාළගුණික තත්වයන්ගෙන් පීඩාවට පත්වන ජනතාවට සහන සැලසීම සඳහා ජනමාධ්‍ය ආයතන රැසකින් විවිධ වැඩසටහන් රැසක් ක්‍රියාත්මක කරනවා. ඒ අතරින් දෙරණ මාධ්‍ය ජාලය විසින් ක්‍රියාතමක කරන මනුසත් දෙරණ වැඩසටහනද බොහෝ දෙනෙකුගේ අවධානයට ලක්ව තිබේ.

ව්‍යාපාරික ආයතන සිය සන්නාම ප්‍රවර්ධනය කර ගත යුතුය. ප්‍රවර්ධන වැඩසටහන් කල යුතුය. නමුත් මිනිසුන් විපතට පත්වී සිටින අවස්ථාවක එසේ ව්‍යාපාර ප්‍රවර්ධනය කරන්නේ නම්, මිනිසුන්ගේ දුක් අදෝනා විකුණා මුදල් උපයන්නේ නම් එය ඉතා පහත් ක්‍රියාවකි.

මනුසත් දෙරණ නමින් සිදුකලද දෙරණේ ගංවතුර සහනාධාර වැඩසටහන පුරාම ඇත්තේ අමුනුස්ස, ගරිල්ලා මාකටිං ව්‍යාපෘතියකි. විපතට පත්වූ ජනතාව ගැන සිතා රට පුරා මහජනතාව ලබාදෙන බත් පැකැට්ටුවට සහ වියලි ආහාර සළාකයට දෙරණ ලාංජනය අලවා බෙදා හැරීම කෙතරම් පහත්ද?

එක් ස්ටිකරයක් රුපියලක් වුවහොත් ලක්ෂයක් දෑ බෙදුවොත් දෙරණ නිරපරාදේ රුපියල් ලක්ෂයක් වියදම් කරන්නේ සිය සන්නාමය ප්‍රවර්ධනය කිරීමටය. නමුත් ඒ මුදලින් දරුවන්ට පාසල් උපකරණ කොපමණ පිරිසකට ලබාදිය හැකිද?

ඊයේ හදිසියේම රත්මලාන ගුවන් තොටුපලට ඇදෙන අමනුස්ස දෙරණ ලොරි රථ පෙළක් ඇදෙන්නට විය. අසරණ ජනතාව වෙතට ගෙනියන්නට බොහෝ ප්‍රමාණයක් බඩු රැගෙන එන බව සළකා ගුවන් හමුදාවද සතුටට පත්විය. නමුත් ඒ අතරින් පැමිණි දෙරණ නිලධාරියා කිව්වේ මොකක්ද?

“අපි මේ ආවේ රත්මලානට ආව බඩු තියනවනම් අරන් යන්න. අපි දැන් මේ ලොරිවල යනවා ඒවා බෙදලා දෙන්න. අපි ටීවි එකෙත් දානවා. ඔයාලා බඩු ටික අපිට දෙන්න. අපි බෙදන්නම්”

අවතැන්වූ ජනතාව අතර ලැබී ඇති ආධාර නිසි පරිදි බෙදීමේ හැකියාව සිය හමුදාව සතු බවත්, රූපවාහිනියේ මූණ දමා ගැනීමට හෝ රූපවාහිනී නාලිකා වල සන්නාම ප්‍රවර්ධනය කිරීමට තමන්ට අවශ්‍ය නැති බවත් පවසමින් ගුවන් හමුදාව එම ඉල්ලීම ප්‍රතික්ෂේප කර තිබේ

ගුවන් හමුදාව එම ඉල්ලීමට එකඟ වූයේ නම් අනිවාර්‍යයෙන්ම දෙරණ ලාංජනය සහිතව එම බඩු තොග ජනතාවට පත්වනු ඇත.

කවර මාධ්‍ය ආයතනයකින් රැගෙන ගොස් බෙදූවද මෙම සියලු ආධාරයන් මෙරට මහජනතාව විසින් ලබාදෙනු ලබන ඒවාය. මාධ්‍ය විසින් කරනු ලබන්නේ සම්බන්ධීකරණය, ප්‍රවාහණය සහ බෙදාහැරීමය. බඩු මහජනතාවගේය. ඒ නිසා බෙදන බඩු වල සිය නාලිකාවේ ලාංජනය යෙදීමට කිසිදු ආයතනයකට සදාචාරමය අයිතියක් නැත. යමෙක් එසේ කරන්නේ නම් එය ඉතා නිර්ලජ්ජිත ක්‍රියාදාමයකි.

දෙරණ, ජනතාවට සහය දෙන්න. උදව් කරන්න. නමුත් මේ මොහොතේදී ඔබ ආයතනය සිදුකරන පහත් පෙලේ ප්‍රචාරණ ක්‍රියාවලිය වහාම නවත්වා සැබෑලෙසම සහන සළසන්න!

 

LEAVE A REPLY